logo

Замах на прем'єр-міністра Японії Фуміо Кісіда

21.04.2023

Японія – одна з небагатьох країн, якій вдалося майже повністю викорінити вогнепальну зброю із цивільного обігу. Заборона діє з XIX століття.

Коли японська поліція затримує громадянина, який має незаконну вогнепальну зброю або патрони, довгий тюремний термін йому забезпечений. А за стрілянину взагалі можна отримати довічне ув'язнення – навіть у тому випадку, якщо ніхто не постраждав.

Вважається, що вбивства в Японії – велика рідкість, але, коли вони трапляються, їх майже завжди вчиняють холодною зброєю.

Проте статистика свідчить, що саме вогнепальна зброя найчастіше використовувалася для замахів на політиків та чиновників у країні Сонця, що сходить.

Найгучніший і найпоказовіший випадок – це вбивство експрем'єр-міністра Японії Сіндзо Абе. Цей замах викликав широкий суспільний резонанс не тільки у Японії, а й далеко за її межами.

У липні 2022 року Сіндзо Абе отримав смертельне вогнепальне поранення під час свого публічного виступу в рамках передвиборчої агітації.

Після інциденту питання викликала профпридатність охоронців Абе, дії яких виявилися вкрай запізнілими в момент безпосереднього замаху і вочевидь були пов'язані з прогалинами й недбалістю при плануванні та підготовці до публічного заходу.

Менш як за рік після вбивства Сіндзо Абе у Японії стався вже другий замах на іншого високопоставленого політика

15 квітня 2023 року перед виступом прем'єр-міністра Японії Фуміо Кісіда у місті Вакаяма пролунав вибух. Один із присутніх на заході кинув у чиновника предмет схожий на димову шашку (циліндр) перед тим, як Кісіда мав розпочати свій виступ перед зібранням у кілька сотень людей.

Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда під час візиту до рибальського порту у Вакаямі, Західна Японія, щоб виступити з передвиборчою промовою, 15 квітня 2023. Фото: Kyodo News

На кинутий предмет зреагував один з охоронців прем'єр-міністра, він спочатку спробував відштовхнути циліндр ногою та відбити його бронепапкою, після чого розкрив бронепапку і прикриваючи Кісіду почав штовхати його якомога далі від небезпечного місця. Далі співробітники особистої охорони та поліції супроводили Кісіду в автомобіль та відвезли до штаб-квартири поліції префектури Вакаяма.

На місці події було затримано 24-річного Рюдзі Кімура. На відеозаписі видно, як Кімура тримав у руках ще один циліндр, коли його повалили на землю двоє цивільних осіб, які перебували поблизу і поліціянти.

У момент замаху зловмисник знаходився приблизно за 10 метрів від Фуміо Кісіди.

Чоловіка утримують після того, як він кинув циліндричний предмет у прем'єр-міністра Фуміо Кісіду у Вакаямі, західна Японія, 15 квітня 2023 року. Фото: Kyodo News

Тут, більшою мірою везіння, а не "блискавична реакція охоронця" (як написали більшість ЗМІ) допомогли уникнути не тільки поранення або вбивства високопоставленої особи, а й жертв серед інших учасників цього масового заходу.

У разі застосування зловмисником саморобного вибухового пристрою (СВП) більшої потужності (начиненого металевими предметами) та його більш раннього спрацювування травми та ушкодження, отримані в результаті вибуху, могли б завдати здоров'ю людей непоправної шкоди.

Спробу охоронця відштовхнути небезпечний предмет ногою можна розцінювати, як не зовсім вдалу (загалом, за даними японських ЗМІ відштовхнути циліндр йому вдалося приблизно на 40 - 50 сантиметрів).

Тут можна розглядати два варіанти відпрацювання на таку небезпечну ситуацію з точки зору доцільності й ефективності дій охоронця:

1. Розкриття бронепапки, прикриття і максимально швидке падіння  на землю разом з особою, що охороняється. У такий спосіб здійснюється прикриття від ураження уламками СВП життєво важливих органів лежачого на землі клієнта. Охоронець накриває його своїм тілом, а зверху захист доповнюється бронепапкою. Якщо охоронець вдягнений в бронежилет - це посилить захист та дозволить мінімізувати поранення.

2. Охоронець розкриває бронепапку, накриває нею небезпечний предмет (в нашому випадку - це саморобний вибуховий пристрій СВП), додатково зверху прикриває і тисне своїм тілом на СВП, щоб мінімізувати шкоду від ураження навколишніх людей осколками. Інші охоронці в цей час повинні проводити екстрену евакуацію VIP-персони у безпечне місце (як мінімум за найближче укриття).

На фотографії, зробленій 15 квітня 2023 року, видно циліндричний предмет, залишений на місці, де прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда мав вимовити свою промову після того, як у нього кинули небезпечний предмет. Фото: Kyodo News

Очевидці події у японських ЗМІ

Наоя Танімото, який був серед натовпу, який чекав на виступ Кісіди, сказав, що почув гучний вибух приблизно через 10 секунд після того, як підозрюваного схопили. «Зазвичай у рибальському порту тихо, тож мені було дуже страшно. Ми всі були в паніці», - розповів 31-річний Танімото.


Жінка років 50, що працює поряд із рибним портом, розповіла: «Я почула, що пролунав якийсь вибух і могло статися щось схоже на те, що сталося з колишнім прем'єр-міністром Сіндзо Абе».

Довідка з оперативної практики спецслужб:

Лист Микиті Хрущову у Австрії

У червні 1961 року, коли лідер СРСР Микита Хрущов прибув з офіційним візитом до Австрії, на віденському вокзалі його зустрічали високопосадовці різного рангу. Поліція зробила в натовпі коридор для проходження делегації до машин. Коли Хрущов із міністром закордонних справ Австрії вже підходили до лімузинів, із натовпу до ніг радянського лідера хтось кинув металевий циліндр, що за формою нагадував гранату. Охоронець Хрущова Михайло Солдатов стрибнув на підозрілий предмет і накрив його своїм тілом, проте вибух так і не пролунав. Як пізніше з'ясувалося, у цій своєрідній капсулі був лист, адресований Хрущову.

Кейс для Михайла Горбачова

У 1989 році стався цікавий інцидент з Михайлом Горбачовим, який добряче змусив похвилюватися його охорону. Під час свого візиту до Києва генсек несподівано для охоронців наказав зупинити кортеж, щоб поспілкуватися з народом. Як тільки Михайло Сергійович підійшов до людей, в його бік з натовпу полетів кейс.

Першим зреагував офіцер КДБ Андрій Бєліков: він схопив кейс просто на льоту і кинувся з ним якомога далі від Горбачова.

Охоронець діяв настільки стрімко, що сам Горбачов навіть не зрозумів, що сталося. Як з'ясувалося, у кейсі була не бомба, а письмове послання до генсека.

Граната для президента США у Грузії

10 травня 2005 року під час виступу президента США Джорджа Буша на площі Свободи у Тбілісі 27-річний громадянин Грузії Володимир Арутюнян кинув у бік сцени гранату РГД-5. Вона не вибухнула випадково.

Ось як цей інцидент описувався на сайті ФБР США у 2005 році:

Коли президент почав говорити, чоловік жбурнув гранату у напрямку сцени. Вона приземлилася всього за 61 фут від того місця, де знаходилися президент, перша леді Лора Буш, президент і перша леді Республіки Грузія та інші офіційні особи. На щастя, ручна граната не вибухнула. Пильний грузинський офіцер безпеки підхопив гранату і відніс її якомога далі від сцени.

Інцидент підриває довіру до програми захисту VIP-персон японських спецслужб

Міцуру Фукуда, професор управління з надзвичайних ситуацій та кризових ризиків в Університеті Ніхон, в інтерв'ю виданню Kyodo News зазначив, що місце в порту, обране для виступу Кісіди, було далеко не ідеальним для такого заходу, і між ним та аудиторією мала бути набагато більша відстань.

Інцидент підриває довіру до програми захисту VIP-персон японських спецслужб напередодні саміту G-7, зазначив у своєму інтерв'ю Фукуда.

Зі свого боку, у Національному поліційному агентстві Японії заявили, що заздалегідь вивчили заплановані заходи безпеки, розроблені місцевою поліцією у Вакаямі, і вони були виконані відповідно до інструкцій, ухвалених після інциденту з Абе.

Хронологія найбільш відомих замахів на високопосадовців у Японії

18 січня 1990 року мер Нагасакі Хітосі Мотосіма постраждав від рук японського ультранаціоналіста Кадзумі Тадзірі, який вистрілив у груди політику з пістолета. В результаті отриманого поранення мер Нагасакі видужав і вже через півтора місяця повернувся на роботу.

20 березня 1992 року була спроба замаху за допомогою вогнепальної зброї на відомого японського політичного діяча Шин Канемару, внаслідок нападу політик не постраждав.

30 травня 1994 року був скоєний замах на колишнього прем'єр-міністра Японії Моріхіро Хосокава, внаслідок перестрілки політик не постраждав.

25 жовтня 2002 року – було вбито відомого депутата від Демократичної партії Японії Кокі Ісії. Близько 10:30 ранку біля будинку політика, радикальний націоналіст Іто Хакусуї завдав смертельного удару ножем Ісії в груди.

17 квітня 2007 року – мера Нагасакі Іто Ітте було поранено двома пострілами з револьвера з близької відстані. Після замаху Ітте було доставлено до шпиталю університету Нагасакі, але вранці 18 квітня він помер. Вбивцею Ітте виявився Тецуя Сіроо, член угрупування якудза Ямагуті-гумі.

8 липня 2022 року – колишнього прем'єр-міністра Сіндзо Абе з саморобної зброї застрелив колишній моряк сил оборони Японії.

Також читають:

Помилки особистої охорони та вбивство Сіндзо Абе

Поділитись:
fb tw gp
інші матеріали рубрики
Додаткові матеріали